Kasım 28, 2018

CİNSEL SAĞLIK VE CİNSEL SAĞLIĞIN BOZULMA NEDENLERİ

CİNSEL SAĞLIK VE CİNSEL SAĞLIĞIN BOZULMA NEDENLERİ;

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) cinsel sağlığı “cinsel yaşantının bedensel iyilik, zihinsel ve ruhsal sağlamlık ve sosyal yaşantı olarak hep bir bütün içerisinde ele alınarak iletişim, kişilik ve sevginin olumlu olarak gelişmesi” olarak tanımlamaktadır. Dünyadaki insanların 3te biri hayatının bir döneminde cinsellikle ilgili problemler yaşadığı bilinmektedir. Cinsellik ve cinsellikle ilgili problemler kişinin sadece beden değil aynı zamanda ruh sağlığını da ciddi derecede tehdit eden önemli konulardan bir tanesidir.

Cinsel sağlığın bozulma nedenlerine bakacak olursak en önemli nedenin cinsellikle ilgili yanlış bilinen doğrular olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra psikolojik ve psikolojik +organik sebepli problemler, eğitimsizlik, bazı ilaçlar da cinsel sağlığın bozulmasında etkili olabiliyor.

1.CİNSEL EĞİTİMSİZLİK

Cinsel eğitim bebeklikten itibaren bireye verilmesi gereken bir kavramken maalesef ülkemizde ayıp, günah ve yasaklarla üzeri hep örtülen bir konu olarak kalmıştır. Çocuğa mahremiyet kavramıyla verilmeye başlanan eğitimde kendi bedenini, cinsel organını tanıma, işlevlerini öğrenme, karşı cins bireyin cinsel organlarını tanıma işlevlerini öğrenme şeklinde devam etmelidir. Cinsel organların anatomisini öğrenip işlevlerini bildiğimiz zaman birçok cinsel işlev bozukluğunun da önüne geçmiş olabiliyoruz. Cinsellikle ilgili kulaktan dolma bilgiler yerine yerinde ve doğru kaynaklardan öğreneceğimiz bilgilerde cinsel sağlığımızı korumamıza yardımcı olacak argümanlardan bir tanesidir.

  1. CİNSELLİKLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞ İNANÇLAR

Toplum olarak cinselliği kulaktan kulağa oynanan bir oyun gibi yaşıyoruz aslında, tabi konu bize gelene kadar epey şekil değiştirmiş oluyor. Şekil değiştirmiş bilgilerle yaşanmaya çalışılan cinsellikte de sorunlar çıkmaması çok mümkün olmuyor. Bir başka taraftan düşündüğümüz de de bu bilgilere o kadar çok inanıyoruz ki yanlışlığından hiç şüphe duymadığımız gibi, bunun değiştirilebilecek bir şey olduğunu da düşünmüyoruz.

Medya ve pornografik görüntülerinde bazen bu düşünceleri desteklediğini çok açık bir şekilde görebiliyoruz. Medya da gördüğümüz her şeyin doğru olmadığı aşikâr artık. Doğru kaynak veya doğru profesyonel yardım sağlığınıza tekrar kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

  1. ORGANİK SEBEPLER

Kalp, damar, dolaşım, sinir, dolaşım sistemi bozuklukları cinsel sağlığı olumsuz etkileyen organik sebeplerden bazıları. Aslında vücudumuzda olan her hangi bir şey cinsel sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Buna ek olarak sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı da ekleyebiliriz. Solunum ve akciğerlerde oluşan bir sıkıntı da cinsel sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

  1. İLAÇ KULLANIMI

Günümüzde kullanılan bir çok ilacın ciddi yan etkileri olduğunu biliyoruz bu sebeple ilaç kullanım konusunda kendi kararlarımızdan ziyade uzman hekimlerden yardım almak ve bu yardım sonrasında da bedenimizde oluşan her hangi bir konsültasyonda gene hekiminizi bilgilendirip gerekirse ikinci müdahale için destek almak en sağlıklı olanıdır.

  1. PSİKOLOJİK İYİLİK HALİ

Ruh sağlığımızın iyi olmadığı bir durumda cinsel sağlığımızın veya cinsel ilişkimizin sağlıklı olması durumundan bahsetmek oldukça zordur. Depresyon, stres ve kaygı düzeyimiz yükseldikçe cinsel sağlığımız da tehlikeye girmiş oluyor. Psikolojik sağlığımızın iyi olması cinsel sağlığımız açısında önemli bir konu.

Sonuç olarak insan ruh ve beden sağlığı olarak ta sistemde bir bütün olarak yer alıyor. Ve bu bütünün herhangi bir parçası zarar gördüğü zaman sistemin diğer parçalarına da otomatik olarak bir yansıma söz konusu olabiliyor.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: