Ekim 23, 2018

Disparoni

Disparoni yani ağrılı ve acılı cinsel ilişki, cinsel ilişki (penetrasyon) sırasında kasık bölgesinde veya vajina da meydana gelen yanma, batma, acı ve ağrı hissiyle ortaya çıkan cinsel işlev bozukluğudur. Ülkemizde 10 kadından bir tanesinde disparoni şikâyeti görülmektedir.

Disparoniyi vajinismustan ayıran en önemli nokta, vajinismus pelvik taban kaslarının kasılmasıyla cinsel ilişkinin mümkün olmaması durumuyken; disparoni de ağrıya rağmen cinsel ilişki olabilir. Vajinismuslu kadınlar bakireliklerini sürdürürken disparoni olan kadınlar genel olarak bakire değillerdir. Bazen vajinismuslu kadınlar da kasılmaları arasında cinsel ilişki yaşayabilmekte bu sebeple bu iki terim birbiri içine girebilmektedir.

Disparoni, organik ve psikolojik sebeplere bağlı olarak gelişebilmektedir. Disparoni sebebi bir çok jinekolojik hastalıktan dolayı da olabilir. 6 aydan uzun bir süre ağrılı, yanmalı cinsel ilişki devam ediyorsa öncelikli olarak jinekolojik muayene gerektirir. Disparoni nedenleri  jinekolojik kökenli değilse psikolojik etkileri düşünülmeli, cinsel terapistlerden yardım alınmalıdır.

Bazı nedenleri; kızlık zarına bağlı anormallikler, vajina ameliyatları, vulvar vestibulit, vajinal kuruluk, cinsel bilgi eksikliği, cinsel ilişki korkusu, ön sevişmenin yetersiz tutulması, rahim ameliyatları, çeşitli alerjenler olabilir.

%d blogcu bunu beğendi: