Ekim 23, 2018

Ergen Danışmanlığı

Ergenlik insan gelişiminin temel yapıtaşlarından biridir. Bu dönemde çocuk yetişkin olma yolunda çeşitli fiziksel ve ruhsal değişiklikler yaşar.  Bu değişikliklerle beraber genç yetişkinin hayatıyla ilgili bazı seçimler yapması gerekmektedir. Okul hayatıyla, arkadaşlarıyla ve duygusal yaşantısıyla ilgili birçok seçimin eşiğinde bulabilir kendini. Bu seçimleri yaparken de kendisiyle ilgili olarak keşfedeceği şeyler ortaya çıkacak ve ‘ben kimim?’ sorusunun cevabını arayacaktır.

Ergen danışmanlığının amaçlarından bazıları gencin kendini keşfetmesine, duygularını açıkça dile getirmesine ve karar vermesine yardımcı olmaktır. Genci sorumluluklarını alması gereken bir birey haline getirmekte amaçlar arasında yer almaktadır. Ergenlerin cinsel yaşamları, doğru mastürbasyon yapma teknikleri ve cinsel eğitimle onları bilgilendirmekte bu sürece dahildir.

Ergenler kurallı yaşamı öğrenmedikleri için, sorumluluklarının farkında olamadıkları için, dürtü kontrolü yapmakta zorlandıkları için riskli davranışlarda bulunabilirler. Ergenler bu süreci yetişkinlerden sağlıklı rol model alarak, güvenilir ilişkiler kurarak atlatabilirler.

Ergenlik döneminin önemli beş özelliği bulunmaktadır. Bunlar

  1. Bağımsızlık arayışı
  2. Kimlik arayışı
  3. Mahremiyet arayışı
  4. Cinsiyet ve cinsellik
  5. Başarı arayışı

Ergen bu arayışları yaparken ailesiyle ve çevresiyle çeşitli sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu uyum sürecinde gençlere profesyonel destek sağlamak, aileleri de bu destek kapsamına almak amaçlarımız arasında yer almaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: