Ekim 23, 2018

İktidarsızlık

Erektil Disfonksiyon- Empotans- İktidarsızlık- Sertleşme Sorunları

Erkeklerin ya penisim kalkmazsa, ya girecekken penisim küçülürse, ya cinsel ilişkiyi sonlandıramazsam gibi çeşitli korkuları vardır. Bu gibi korkular sertleşme sorunlarına sebep olabilir. Cinsel ilişki öncesinde, esnasında veya ilişki sırasında koitusu (cinsel birleşmeyi) gerçekleştiremeyecek kadar sertliğin korunamaması durumuna erektil disfonksiyon denir. 6 aydan uzun bir süre cinsel ilişki durumunda ereksiyon korunamıyorsa öncelikli bir üroloğa gidilmelidir. Ürolojik bir durum söz konusu değilse psikolojik destek alınarak erektil disfonksiyon sonlandırılabilir.

Tecrübesizlik, cinsel bilgi eksikliği, alkol ve sigara kullanımı, psikolojik ilaçlar, aşırı heyecan, prostat rahatsızlığı, sinir sistemi rahatsızlıkları, şeker hastalığı, damarların tıkanması gibi sebepleri olabilir.

Özellikle mastürbasyon sırasında ereksiyon(sertlik) yaşanırken, eş birlikteliğinde sertlik sağlanamıyorsa psikoloji kökenli olma olasılığı çok yüksektir. Buna geçici iktidarsızlık denir. Bu durumsal sorun cinsel terapiyle sonlandırılabilir.

Erektil disfonksiyon erkek cinsel işlev bozuklukları arasında çok sayıda görülmesine rağmen utanma sebebiyle, bunun bir rahatsızlık olarak görülmemesi sebebiyle, cinsellik ve penis hakkında konuşmanın ayıp, yasak olduğu düşünceleriyle tedaviye gelme oranı oldukça düşüktür.

%d blogcu bunu beğendi: