Ekim 23, 2018

Erken Boşalma

Erken boşalma- denetimsiz boşalma

Denetimsiz boşalma kişinin isteğinden önce ve sürekli olarak, vajinaya girme öncesinde, girdikten hemen sonra veya girdikten çok kısa bir süre sonra boşalma durumudur. Helen Singer Kaplan denetimsiz boşalma, bir erkeğin gönüllü boşalmayı kontrol edemeyip istediğinden önce zirveye çıkıp boşalmasıdır der.

 

 

Erkek cinsel siklusa baktığımızda 4 evre karşımıza çıkar bunlar,

  • 1. Uyarılma
  • 2. Plato
  • 3. Boşalma/orgazm
  • 4. Çözülme/rezolüsyon

Denetimsiz boşalma yaşayan erkek plato evresini yaşamayabilir veya plato evresinde çok kısa kalabilir.

Türkiye’de erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Genellikle 10 erkekten 7sinde denetimsiz boşalma görülmektedir.  Denetimsiz boşalma fizyolojik ve psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.  Anksiyete, heyecan, gerginlik, ergenlikte yakalanma korkusuyla yapılmış mastürbasyonlar, cinsel ilişki sırasında aşırı heyecanlanma, cinsel tecrübe azlığı, ilk cinsel ilişkinin travmatik olması, eşle yaşanan uyumsuzluk, bireyin kendini yetersiz ve değersiz hissetmesi, cinsel mitler, şeker hastalığı, ilaç kullanımı, kronik alkol kullanımı gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Denetimsiz boşalma tedavisinde eş desteği oldukça önemlidir. Cinsel terapiyle tedavi planlamasıyla verilen egzersizlerin yerine getirilmesiyle denetimsiz boşalma kontrol altına alınabilir.

%d blogcu bunu beğendi: