Ekim 23, 2018

Vajinismus

 

Vajinismus

Vajina(vajen), kadın cinsel anatomik bölgesidir. Pelvik taban (aşk kaslarıyla) çevrili esnek bir yapıdır. Vajinismus ise vajen kaslarının istemsiz bir şekilde kasılarak cinsel ilişkiyi acılı ve imkânsız hale getirmesiyle oluşur. Vajinismus vajina girişindeki kasları kasılmasıyla beraber kadın bedenindeki tüm kaslar korku, kaygı, endişe ve panik haliyle istemsiz şekilde kasılır.

Vajinismusun en temel belirtisi panik atak benzeri bir durumla beraber ortaya çıkmasıdır. Kadın eşini iter, endişe,  panik ve korku hisseder. Türkiye’de her 10 kadından birinde vajinismus görüldüğü bilinmektedir. Ülkemizde kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur.

Vajinismusun görülme nedenlerinden en önemlisi psikolojik kaygılardır. Ülkemizde cinselliğe verilen anlamlar bilinçdışı tarafından farklı şekillerde kodlanabilmekte ileride cinsellikle ilgili sorunlara sebep olabilmektedir. Cinsel bilgi eksikliği ve cinsellikle ilgili bilinen yanlış bilgiler de vajinismusun sebepleri arasında önemli yer tutar. Utanma, kızlık zarına verilen değer, dinsel tutuculuk, cinsel yönden baskılanma, çocukluk dönemindeki travmatik bir yaşantı da nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Vajinismus tedavi edilebilir, geçici bir cinsel uyum problemidir. Tedavisinde hiçbir cerrahi müdahale olmasına gerek yoktur. Süreç boyunca herhangi bir ilaç kullanmasına gerek yoktur. Gerekli olan iyi bir rehberlik sağlayacak cinsel terapist ve şeffaflık sağlanmış olan görüşmelerdir.

%d blogcu bunu beğendi: